78203

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


a.turčáni (94.229.32.130) --- 26. 1. 2011
Re: Myši v úlech

Při odběru měli jsem dnes zjistil ve dvou úlech přítomnost myší - na podložce byl jejich trus. Úly jsou nástavkové, česno je zúžené klínem. Je však možné, že klín byl vložen pozdě. Prosím poraďte, jak se myší nejlépe zbavit.

Do podmetu vložte kartón 15 x 15 cm, kúpte lepidlo na odstraňovanie škodcov, sprvte ním na kartóne kruh v priem,er 14 cm široký asi 10-15 mm a do stredu návnadu, pre myšovité aj suchý chlieb, hmyzožarce piskorov -rejskov kúsok salámy. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50001


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Aleš (193.85.238.34) --- 27. 1. 2011
Re: Myši v úlech

Vlastní zkušenosti: - myš se vám dostane do úlu většinou, když pozdě dáte do česna mřížku nebo klín.
Začne rozkousávat plásty (je bíložravec) a tahat si do podmetu listí a trávu jako hnízdo. Když nemusí, tak z úlu nevylézá. Jak se naučí na konkrétní úl, tak jedině chytit, dokáže vykousat i v plastové krytce očka díru cca 2cm, aby se tam (nebo ven) dostala. Mám vysoké podmety, tak jsem vždy řešil pastičkou. Nutno řešit rychle. Mě tam začla většinou řádit tak v půlce listopadu a pokud jsem to do měsíce nevyřešil (po měsíci je na dně cca 5 cm vrstva vosku a třísek z rámků a plný podmet listí), včelstvo na jaře padlo (v úlu zbyla pouze plástová "koule", kde sedělo včelstvo). Je zajimavé, že se mi po dvakrát za sebou stalo, že jsem ji začátkem prosince chytil do pastičky (spolehlivě mi funguje vlašský ořech), říkám si dobrý a na vánoce, při čištění podložek na sběr měly, jsem zjistil, že v tom samém úlu (z cca 30) je druhá myš (chycena do pastičky, ale včelstvo nezachráněno).
S rejskem je to jiné. Ten mi do úlu většinou leze jen v noci. Jakmile zjistím, že jsou na dně rozkousané včely, zkontroluji mřížku v česně (stačí u trochu roztažené dráty (té mršce snad stačí 6 mm)) a uzavřu očka.
Na něj se ale nezlobím, ten takovou paseku jako myš nenadělá.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50006


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
med (85.71.180.241) --- 27. 1. 2011
Re: Myši v úlech

Ještě asi bude nějaké rozlišení mezi myšicemi a myšima. Myšice žijí v lesích a v křovinách, umí šplhat a živí se hodně hmyzem. Je pro ně přirozené vylézt po úlu nahoru a udělat si na zimu hnízdo třeba úplně nahoře v strůpku. Myši by měly být spíš býložravé, žijí spíš u země nebo v zemi v norách, šplhají nerady a do úlu by tam měly spíš jen "docházet" za včelami.

Moje zkušenosti jsou takové, že největší tlak hlodavců je na podzim před napadnutím první silné sněhové pokrývky, kdy jsou zřejmě přebyteční hlodavci vyháněni z nor, aby si vyhrabali na zimu svou noru nebo našli své zimoviště. Po napadnutí sněhu zřejmě ti, co to nestihnou, pohynou a ostatní se až do jara drží výhradně ve svých norách, takže do úlů nelezou. To platí pro úly umístěné venku, kolem kterých je holá plocha. Ve včelíně nebo pokud je v blízkosti úlů nějaké harampádí nebo hromada něčeho nebo i ten včelín, tam "přebytek" hlodavců zůstává přes celou zimu a přes celou zimu tak mohou do úlů hlodavci nalézt a udělat tam paseku.

Co se týká plástů, hlodavci se mohou utlouct po pylu. Pokud je v úlu neobsazený včelami nebo i v bedně plást s větším množstvím pylu, zřejmě ho cítí a prohryžou se k němu. Přirozeně plásty s medem nebo jen plásty od medu dokáží požrat taky. Starší plásty s množstvím košilek zřejmě taky považují za potravu a dokážou je požrat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50008


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Michal Seničan (e-mailem) --- 27. 1. 2011
Re: Re: Myi v ?lech

Jedine tymto sposobom sa mys da chytit v ule, samozrejme, ze musi byt odnimatelne dno.
Darmo ten pan Turcani ma velmi dobre skusenosti. Ja som tak vkladal sklo s lepidlom a na druhy den bol piskor chyteny.
M.Senican
< ------------ Pôvodná správa ------------
< Od: a.tur??ni <e-mail/=/nezadan>
< Predmet: Re: Myi v ?lech
< Dátum: 26.1.2011 22:43:02
< ----------------------------------------
< Při odběru měli jsem dnes zjistil ve dvou úlech přítomnost myší - na
< podložce byl jejich trus. Úly jsou nástavkové, česno je zúžené klínem. Je
< však možné, že klín byl vložen pozdě. Prosím poraďte, jak se myší nejlépe
< zbavit.
<
< Do podmetu vložte kartón 15 x 15 cm, kúpte lepidlo na odstraňovanie
< škodcov, sprvte ním na kartóne kruh v priem,er 14 cm široký asi 10-15 mm a
< do stredu návnadu, pre myšovité aj suchý chlieb, hmyzožarce piskorov
< -rejskov kúsok salámy. Anton
<
<
<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 50024


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu